Part Number # AF65-30-00-14
SKU # 2337545
AF65-30-00-14
ABB AF65-30-00-14 Line Contactor
Part Number # AF65-30-00-14
SKU # 2337545
ABB AF65-30-00-14 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
Quantity:
- ABB Line Contactor, Non-Reversing, Series: AF Series, 250 to 500 V AC/DC Coil, 90 A Maximum Load Current, 25 hp, 50 hp, 60 hp, 5 hp, 20 hp, 15 hp Coil, 3 Pole, 18.5/30/37 kW Wattage, 3NO Contact Configuration, 105 A at 690 V Contact, AF65 Size, Screw Terminal, IP10/IP20 Enclosure, 10000000 Cycles Operating Cycles, -40 to 70 deg C Operating, 55 mm W x 111 mm D x 125.5 mm H Dimensions
AF65-30-00-14 Application
For controlling 3 ph motors, non-inductive or slightly inductive loadsAF65-30-00-14 Item Features
- No auxiliary contacts
- Control circuit - AC or DC operated with electronic coil interface accepting a wide control voltage range (e.g. 100 to 250 VAC and VDC), only 4 control voltage ranges covering 24 to 500 V 50/60 Hz and 20 to 500 VDC
- Can manage large control voltage variations
- Reduced panel energy consumption
- Very distinct closing and opening
- Built-in surge suppression
- Add-on auxiliary contact blocks for front or side mounting and a wide range of accessories
- 105 A at 690 V, 90 A at 690 V, 80 A at 690 V rated operational current AC-1
- 65 A at 220/230/240 V, 65 A at 380/400 V, 65 A at 415 V, 65 A at 440 V, 55 A at 500 V, 39 A at 690 V rated operational current AC-3
- 25 hp at 220 to 240 VAC 3 ph, 50 hp at 440 to 480 VAC 3 ph, 60 hp at 550 to 600 VAC 3 ph, 5 hp at 120 VAC 1 ph, 20 hp at 200 to 208 VAC 3 ph, 15 hp at 240 VAC 1 ph
- 18.5 kW at 220/230/240 V, 30 kW at 380/400 V, 37 kW at 415 V, 37 kW at 440 V, 37 kW at 500 V, 37 kW at 690 V, 30 kW at 400 V