Part Number # EHDB360C-1L
SKU # 2198311
EHDB360C-1L
ABB EHDB360C-1L Drive Contactor
Part Number # EHDB360C-1L
SKU # 2198311
$9657.34 / Each
ABB EHDB360C-1L Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | EHDB360C-1L |
| SKU #: | 2198311 |
| Coil Power Rating: | 250 hp |
| Coil Voltage: | 110/110 to 120 V |
| Contact Rating: | 525 A at 600 V |
| Dimensions: | 8.14 in H x 6.92 in W x 6.88 in D |
| Series: | EHDB |
| Size: | NEMA A600 |
| Terminal Type: | Lug/Screw |
| Wattage: | 1200 VA Inrush/70 VA Holding |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 07320500073476 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$9657.34 / Each
Quantity:
- ABB, EHDB360C-1L, DC Drive Contactor With Magnetic Arc Chute, Non-Reversing, Series: EHDB, 110/110 to 120 V Coil, 360 A Maximum Load Current, 250 hp Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 1200 VA Inrush/70 VA Holding Wattage, Double Break Contact, 2NO-1NC Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 525 A at 600 V Contact, NEMA A600 Size, Lug/Screw Terminal, -40 to 70 deg C Operating, DIN Rail Mounting, 8.14 in H x 6.92 in W x 6.88 in D Dimensions
EHDB360C-1L Application
For DC drives applications up to 960 A, solid state DC adjustable speed drive systemsEHDB360C-1L Includes
Screw, Nut and WasherEHDB360C-1L Item Features
- 100 hp at 240 VDC, 200 hp at 500 VDC, 250 hp at 600 VDC
- 525 A at 600 V make/263 at 300 V 165 break NC contact
EHDB360C-1L Standards
RoHs, CSA, cUL, CE, GOSTSKU #2198311Part Number #EHDB360C-1LUNSPSC39121529UPC07320500073476
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

