Part Number # GAF300-10-11-70
SKU # 2234467
GAF300-10-11-70
ABB GAF300-10-11-70 Contactor
Part Number # GAF300-10-11-70
SKU # 2234467
$2421.27 / Each
Typical price:$4365.58 / Each
ABB GAF300-10-11-70 Key Features
| Brand: | ABB |
|---|---|
| Part Number # : | GAF300-10-11-70 |
| SKU #: | 2234467 |
| Contact Configuration: | 1NO |
| Contact Rating: | 500 A at 1000 V |
| Dimensions: | 140 mm W x 180.5 mm D x 227 mm H |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 5000000 Cycles |
| Series: | GAF |
| Size: | GAF300 |
| Wattage: | 520 W Pull-In, 2 W Holding |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 07320500400784 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2421.27 / Each
Typical price:$4365.58 / Each
Quantity:
- ABB Contactor, Series: GAF, 100 to 250 V AC/DC Coil, 400 A Maximum Load Current, 3 Pole, 520 W Pull-In, 2 W Holding Wattage, 1NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 500 A at 1000 V Contact, GAF300 Size, Screw Terminal, 5000000 Cycles Operating Cycles, -40 to 70 deg C Operating, 140 mm W x 180.5 mm D x 227 mm H Dimensions
GAF300-10-11-70 Application
For DC-1 applications where all three poles must be connected in series in a 1-pole configuration up to max 1000 VDCGAF300-10-11-70 Item Features
- 500 A at 1000 V, 400 A at 1000 V, 325 A at 1000 V, 500 A at 220 V, 400 A at 220 V, 325 A at 220 V, 500 A at 400 V, 400 A at 400 V, 325 A at 400 V, 500 A at 600 V, 400 A at 600 V, 325 A at 600 V rated operational current DC-1
GAF300-10-11-70 Standards
CB Certified|CCC CertifiedSKU #2234467Part Number #GAF300-10-11-70UNSPSC39121529UPC07320500400784
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

