Part Number # GP125000S
SKU # 2295159
GP125000S
Acme Electric GP125000S Isolation Transformer
Part Number # GP125000S
SKU # 2295159
Acme Electric GP125000S Key Features
| Brand: | Acme Electric |
|---|---|
| Part Number # : | GP125000S |
| SKU #: | 2295159 |
| Dimensions: | 14.38 in H x 10.31 in W x 7.13 in L |
| Efficiency: | 94.26 % |
| Primary Voltage: | 277, 480 V |
| Secondary Voltage: | 208, 277 V |
| Housing material: | ZFIN |
| UNSPSC: | 39121001 |
| UPC: | 00047503001097 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Acme Electric GP125000S Isolation Transformer
Brand: Acme Electric
Part Number: GP125000S
Acme Electric Isolation Transformer, Dry Distribution Encapsulated Low Voltage, 277/480 VAC Primary, 208/277 VAC Secondary, 5 kVA, 60 Hz, 1 ph, Wire Lead, Wall Mount, Class H/180 deg C, NEMA 3R, 115 deg C, 94.26 % Efficiency, 7.13 in L x 10.31 in W x 14.38 in H
Additional Description: ACME-GP125000S (O) TFMR 1PH 5.0KVA 277/480-208/277 PRIMARY VOLTS , 208/277 SECONDARY VOLTS
Catalog Description: Low Voltage Distribution Transformer - Single Phase, 277/480 - 208/277V, 5kVA
GP125000S Item Features
- Quiet operation with sound levels below NEMA standards
- Electrostatic shield for enhanced protection
GP125000S Standards
UL 506|CSA C22.2 No. 47|Meet CSA C802.2 Efficiency|CE Certified|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.govSKU #2295159Part Number #GP125000SUNSPSC39121001UPC00047503001097
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

