Part Number # T153004
SKU # 47514
T153004
Acme Electric T153004 Distribution Transformer
Part Number # T153004
SKU # 47514
$99.60 / Each
Typical price:$212.90 / Each
Acme Electric T153004 Key Features
| Brand: | Acme Electric |
|---|---|
| Part Number # : | T153004 |
| SKU #: | 47514 |
| Dimensions: | 6.41 in H x 3.14 in W x 3.05 in L |
| Enclosure Type: | NEMA 3R |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Insulation: | 130 deg C |
| Maximum Amperage Rating: | 0.3/0.6/1.2 A |
| Phase: | 1 ph |
| Primary Voltage: | 240, 480 V |
| Secondary Voltage: | 120, 240 V |
| Temperature Rating (Degrees F): | 115 deg C |
| Type: | Low Voltage |
| Connection type: | Wire Lead |
| Country of origin: | CN |
| Housing material: | ZFIN |
| Mounting type: | Wall |
| Manufacturer Name: | Hubbell |
| UNSPSC: | 39121001 |
| UPC: | 00047503086285 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$99.60 / Each
Typical price:$212.90 / Each
Quantity:
- Acme Electric, T153004, Distribution Transformer, Low Voltage, 240, 480 V Primary, 120, 240 V Secondary, 0.1 kVA Power, 50/60 Hz Frequency, 1 ph, Wall Mounting, 130 deg C Insulation, NEMA 3R Enclosure, 115 deg C, ZFIN Housing Material, 6.41 in H x 3.14 in W x 3.05 in L Dimensions
T153004 Application
Harsh Industrial Locations, Corrosive Chemical Exposure and Waste Water Treatment FacilitiesT153004 Item Features
- Quiet operation with sound levels below NEMA standards
- Electrostatic shield for enhanced protection
T153004 Standards
UL 506|E79947V1|50B8|B3223|CSA Certified|OSHA Compliant|ANSI Specified|IEEESKU #47514Part Number #T153004UNSPSC39121001UPC00047503086285
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

