Part Number # T153006
SKU # 1253
T153006
Acme Electric T153006 Distribution Transformer
Part Number # T153006
SKU # 1253
$126.26 / Each
Typical price:$348.02 / Each
Acme Electric T153006 Key Features
| Brand: | Acme Electric |
|---|---|
| Part Number # : | T153006 |
| SKU #: | 1253 |
| Dimensions: | 7.16 in H x 3.89 in W x 3.67 in L |
| Enclosure Type: | NEMA 3R |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Insulation: | 130 deg C |
| Maximum Amperage Rating: | 0.9/1.8/3.6 A |
| Phase: | 1 ph |
| Primary Voltage: | 240, 480 V |
| Secondary Voltage: | 120, 240 V |
| Temperature Rating (Degrees F): | 115 deg C |
| Type: | Low Voltage |
| Connection type: | Wire Lead |
| Country of origin: | CN |
| Housing material: | ZFIN |
| Mounting type: | Wall |
| Manufacturer Name: | Hubbell |
| UNSPSC: | 39121001 |
| UPC: | 00047503085387 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$126.26 / Each
Typical price:$348.02 / Each
Quantity:
- Acme Electric, T153006, Distribution Transformer, Low Voltage, 240, 480 V Primary, 120, 240 V Secondary, 0.15 kVA Power, 50/60 Hz Frequency, 1 ph, Wall Mounting, 130 deg C Insulation, NEMA 3R Enclosure, 115 deg C, ZFIN Housing Material, 7.16 in H x 3.89 in W x 3.67 in L Dimensions
T153006 Application
Harsh Industrial Locations, Corrosive Chemical Exposure and Waste Water Treatment FacilitiesT153006 Item Features
- Quiet operation with sound levels below NEMA standards
- Electrostatic shield for enhanced protection
T153006 Standards
UL 506|E79947V1|50B8|B3223|CSA Certified|OSHA Compliant|ANSI Specified|IEEESKU #1253Part Number #T153006UNSPSC39121001UPC00047503085387
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

