Part Number # 71A8473001D
SKU # 313718
71A8473001D
Advance Lighting 71A8473001D High Pressure Sodium Ballast Kit
Part Number # 71A8473001D
SKU # 313718
$247.77 / Each
Typical price:$346.89 / Each
Advance Lighting 71A8473001D Key Features
| Brand: | Advance Lighting |
|---|---|
| Part Number # : | 71A8473001D |
| SKU #: | 313718 |
| Amperage Rating: | 3.8/2.2/1.9/1.7 A |
| Dimensions: | 4.75 in L x 4.3 in W x 4.25 in H |
| Dimmable: | No |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Lamp Base Type: | E39 Mogul |
| Minimum Starting Temperature: | -40 deg F |
| Start Type: | Pulse |
| Type: | Core/Coil HID Magnetic |
| Wattage: | 464 W |
| Power factor: | 1 |
| UNSPSC: | 39101902 |
| UPC: | 00781087847312 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$247.77 / Each
Typical price:$346.89 / Each
Quantity:
- Advance High Pressure Sodium Ballast Kit, Core/Coil HID Magnetic, 400 W Lamp, 464 W Wattage, 120/208/240/277 V AC, 3.8/2.2/1.9/1.7 A, 60 Hz Frequency, Pulse Start, -40 deg F Minimum Starting, Power Factor: 1, No Dimmable, 1 Lamp, Thermal Protection: Class P, E39 Mogul Lamp Base, Ballast Factor: 1, ANSI S51-M169 Ballast Grade, 4.75 in L x 4.3 in W x 4.25 in H Dimensions
71A8473001D Application
Outdoor Applications71A8473001D Includes
Capacitor, Core and Coil, Igniter, Mounting Bracket and Hardware71A8473001D Item Features
- 0.5 mm L wire strip
- Stranded wire
- CWA type circuit
- 4 x 4 in core
- 12 in L wire by color
- Magnetic HID ballast
- 105 deg C igniter temperature
- 55 Mfd, 240 VAC, 105 deg C capacitor
- 1.85 in Dia x 3.7 in H capacitor
- 2/1.2/0.95/0.85 A (open circuit)
- Dry cap type capacitor
71A8473001D Standards
EISA Compliant|UL Listed|CSA Certified|UL RecognizedSKU #313718Part Number #71A8473001DUNSPSC39101902UPC00781087847312
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

