Part Number # RB2
SKU # 2248566
RB2
Appleton RB2 NEER® Reducing Bushing
Part Number # RB2
SKU # 2248566
$0.96 / Each
Typical price:$2.67 / Each
Appleton RB2 Key Features
| Brand: | Appleton |
|---|---|
| Part Number # : | RB2 |
| SKU #: | 2248566 |
| Conduit Size: | 3/4 x 1/2 in |
| Dimensions: | 1.03 in Dia x 0.67 in L |
| Finish: | Zinc Plated |
| Series: | RB Series |
| Trade Size: | 3/4 x 1/2 in |
| Material: | Steel |
| Mounting type: | Flush |
| UNSPSC: | 39121312 |
| UPC: | 00687855126026 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$0.96 / Each
Typical price:$2.67 / Each
Quantity:
- O-Z/Gedney NEER Reducing Bushing, Series: RB Series, 3/4 x 1/2 in Conduit, 3/4 x 1/2 in, Flush Mount, Steel, Zinc Plated, 1.03 in Dia x 0.67 in L
RB2 Application
To reduce the trade size of a tapered entryRB2 Item Features
- Threaded for rigid conduit and IMC
- Smooth internal bushing protects conductors
- Explosion proof, dust Ignitionproof
RB2 Standards
UL 514B|NEMA FB-1, RB-321 thru RB-330 all materials: Class I, Division 1 and 2, Groups A, B, C, D; Class I, Zone 1 and, 2, Groups IIA, IIB, IIC; Class II, Division 1 and 2, Groups E, F, G; Class III, RB-331-100 thru RB-357: Class I, Division 1 and 2, Groups B, C, D; Class I, Zone 1 and 2, Groups IIA, IIB + H2; Class II, Division 1 and 2, Groups E, F, G; Class III|NEC/CEC Certified|RoHS compliantSKU #2248566Part Number #RB2UNSPSC39121312UPC00687855126026
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

