Part Number # 10104SCGV
SKU # 2328521
10104SCGV
B-Line 10104SCGV Electrical Enclosure
Part Number # 10104SCGV
SKU # 2328521
$35.96 / Each
Typical price:$119.79 / Each
B-Line 10104SCGV Key Features
| Brand: | B-Line |
|---|---|
| Part Number # : | 10104SCGV |
| SKU #: | 2328521 |
| Finish: | Acrylic Electrocoated/Pre-Galvanized |
| Depth: | 4 in |
| Height: | 10 in |
| Material: | 16 ga Steel |
| Width: | 10 in |
| Manufacturer Name: | Eaton |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00782051001556 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$35.96 / Each
Typical price:$119.79 / Each
Quantity:
- B-Line Junction Box, 10 in Height, 10 in Width, 4 in D, NEMA 1, Lock: Screw, Surface Mount, 16 ga Steel, Acrylic Electrocoated/Pre-Galvanized, Gray
10104SCGV Application
Commercial/Institutional Buildings/Structures - Critical Power, Automation and Monitoring, Lighting and Lighting Controls, Aftermarket, Safety and Security Systems, Residential Buildings, Aviation10104SCGV Item Features
- Enclosure and cover are fabricated from galvanized steel
- Enclosure body has mounting holes on the back
- Cover is secured to the body with plated pan head combo screws
- Keyhole slots provided in the cover allow easy access to the inside without removing the screws
- Hole provision for optional ground lug kit
- Ground screw provided
10104SCGV Standards
CSA C22.2 #40|IEC 60529|UL 50SKU #2328521Part Number #10104SCGVUNSPSC39121324UPC00782051001556
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

