Part Number # 26A09-36-144
SKU # 2438442
26A09-36-144
B-Line 26A09-36-144 Cable Tray
Part Number # 26A09-36-144
SKU # 2438442
$1690.67 / Each
B-Line 26A09-36-144 Key Features
| Brand: | B-Line |
|---|---|
| Part Number # : | 26A09-36-144 |
| SKU #: | 2438442 |
| Capacity: | 204 ft-lb |
| Overall Height: | 6.12 in |
| Rung Spacing: | 9 in |
| Series: | 26A Series II |
| Type: | Straight Section |
| Country of origin: | US |
| Length: | 12 ft |
| Material: | 6063-T6 Aluminum |
| Width: | 36 in |
| UNSPSC: | 39131703 |
| UPC: | 00078101117100 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1690.67 / Each
Quantity:
- B-Line Cable Tray, Straight Section, Series: 26A Series II, 5 in Loading Depth, Ladder Bottom, 204 ft-lb Capacity, 36 in Width, 12 ft Length, 9 in Rung Spacing, 6 in Side Rail Height, 6.12 in Overall Height, 6063-T6 Aluminum
26A09-36-144 Includes
9A-1006 Wedge Lock Splice Plate Pair with 3/8 in Zinc Plated Hardware26A09-36-144 Item Features
- Cable trays will support without collapse a 200 lb concentrated load over and above published loads
- Safety factor is 1.5
- 1 in cable bearing surface
- Copper free marine grade
- 204/142/104/80/63/51 lb/ft load
- 10/12/14/16/18/20 ft span
- 0.0028/0.006/0.011/0.019/0.03/0.045 deflection multiplier
- Design factors for two rails is 1.41 sq-in
26A09-36-144 Standards
UL Listed|CSA C22.2 NO 126|NEMA VE 1SKU #2438442Part Number #26A09-36-144UNSPSC39131703UPC00078101117100
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

