Part Number # B2210ZN
SKU # 1911307
B2210ZN
B-Line B2210ZN Pipe Clamp
Part Number # B2210ZN
SKU # 1911307
B-Line B2210ZN Key Features
| Brand: | B-Line |
|---|---|
| Part Number # : | B2210ZN |
| SKU #: | 1911307 |
| Conduit Size: | 1 in |
| Finish: | Zinc Plated |
| Load Capacity: | 400/50 lb |
| Outside Diameter: | 1-1/8 to 1-3/8 in |
| Series: | B2000 |
| Suitable For Use With: | Thinwall EMT/IMC/Rigid Conduit/Pipe |
| Material: | Steel |
| Mounting type: | Channel |
| UNSPSC: | 39121311 |
| UPC: | 00781011604332 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
B-Line B2210ZN Pipe Clamp
Brand: B-Line
Part Number: B2210ZN
EATON B-Line Pipe Clamp, 2-Piece, Series: B2000, 1 in Conduit, 400/50 lb Load, 1-1/8 to 1-3/8 in OD, 14 ga Thickness, Channel Mounting, For Use With: Thinwall EMT/IMC/Rigid Conduit/Pipe, Steel, Zinc Plated
Additional Description: BLIN-B2210ZN (N) B2210 ZN 1 MULTI-GRIP CLAMP IMC, RIGID, 1"; ZN PLTD THINWALL, IMC, RIGID, 1-IN., ZINC PLATED
Catalog Description: Eaton B-Line series multi-grip and offset pipe clamp, 0.0677" H x 2.6250" L x 1.25" W, Stainless steel, Rigid conduit or pipe
B2210ZN Application
4Dimension Strut Systems and Bolted Framing ApplicationsB2210ZN Includes
Combination Recess Hex Head Machine Screw and Square NutB2210ZN Item Features
- Safety factor of 5
- 33000 psi minimum yield
- 400 lb vertical, 50 lb transverse/longitude load capacity
B2210ZN Warranty
LimitedSKU #1911307Part Number #B2210ZNUNSPSC39121311UPC00781011604332
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

