Part Number # BVP025YZN
SKU # 2232561
BVP025YZN
B-Line BVP025YZN(1/4) Pipe Clamp
Part Number # BVP025YZN
SKU # 2232561
B-Line BVP025YZN Key Features
| Brand: | B-Line |
|---|---|
| Part Number # : | BVP025YZN |
| SKU #: | 2232561 |
| Conduit Size: | 1/4 in |
| Dimensions: | 1.61 in H x 0.87 in W |
| Finish: | Zinc Plated |
| Load Capacity: | 400 lb |
| Outside Diameter: | 0.54 in |
| Series: | BVP |
| Suitable For Use With: | Pipe/Rigid Conduit |
| Mounting type: | Channel |
| Manufacturer Name: | Eaton |
| UNSPSC: | 30101804 |
| UPC: | 00781011046811 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
B-Line BVP025YZN(1/4) Pipe Clamp
Brand: B-Line
Part Number: BVP025YZN
B-Line Vibra-Clamp Pipe Clamp, Series: BVP, 1/4 in Conduit, 400 lb Load, 0.54 in OD, Channel Mounting, For Use With: Pipe/Rigid Conduit, Low Carbon Steel, Zinc Plated, 1.61 in H x 0.87 in W Dimensions, -40 to 300 deg F
Additional Description: BLIN-BVP025YZN(1/4) (N) BVP025 YZN(FOR 1/4 IRON P CONDUIT, 1/4"; ZN PLTD CONDUIT, 1/4-IN., ZINC PLATED NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: Eaton B-Line series Vibra-Clamp vibration and cushion clamp, 1.61" H x 0.25" D, Steel, 400 Lbs load cap
BVP025YZN Application
Pipe, Tubing Clamps, Strut and BF FittingsBVP025YZN Includes
Clamp, Cushion, Nut, ScrewBVP025YZN Item Features
- Design load safety factor of 3
- Dielectric strength of 400 V/mil
- Allows easy one tool installation
- Dampens vibration and noise
- Eliminates galvanic metal to metal contact
- Resists most industrial oils and solvents
- Reduces thermal loss and gain
- Helps secure pipe firmly to channel (strut)
- Bolted frame
- 400 lb vertical, 50 lb transverse , 50 lb longitude load capacity
- 2-piece construction
SKU #2232561Part Number #BVP025YZNUNSPSC30101804UPC00781011046811
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

