Part Number # 149552
SKU # 2361963
149552
Brady 149552 Sign and Label Printer
Part Number # 149552
SKU # 2361963
$1699.00 / Each
Brady 149552 Key Features
| Brand: | Brady |
|---|---|
| Part Number # : | 149552 |
| SKU #: | 2361963 |
| Dimensions: | 9 in W x 12 in D x 9-1/2 in H |
| Display Type: | Color LCD Touch Screen |
| Power Source: | 100 to 240 V AC at 50 to 60 Hz |
| Print Type: | Thermal Transfer |
| Series: | i3300-C |
| Suitable For Use With: | B33, B30C, B30 and B30EP Series Media |
| Tape Length: | 5 ft |
| Tape width: | 4-1/4 in |
| Manufacturer Name: | Brady Worldwide |
| UNSPSC: | 45101519 |
| UPC: | 00754473607227 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1699.00 / Each
Quantity:
- Brady Bradyprinter, 149552, Sign and Label Printer, Series: i3300-C, Thermal Transfer Print, 4-1/4 in Tape Width, 5 ft Tape Length, 300 dpi Resolution Printhead, 4 to 250 pt Text Font, 100 to 240 V AC at 50 to 60 Hz Power Source, For Use With: B33, B30C, B30 and B30EP Series Media, Color LCD Touch Screen Display, 9 in W x 12 in D x 9-1/2 in H Dimensions
149552 Application
Arc Flash Labels, Asset Tracking, Barcode Labelling, Cable, Wire Marking, Chemical Labelling, Circuit Board Marking, Data Center Labelling, Equipment Marking, Facility ID, General, Industrial ID, Laboratory ID, Lean/5S, Maintenance Labelling, Panel Labelling, Pipe, Valve Marking, Product ID, Push Button Labelling, Rating Plate ID, Safety Labelling, Single and Double Sided Sleeve Printing, Terminal Block ID, Tube, Slide ID, Warning Labels, GHS and Chemical Labels Applications149552 Includes
Brady Workstation Basic Design Suite, Power Cord (US), USB Cable, Quick Start Guide, Cleaning Kit, Cutter Cleaning Tool and Product CD with User Manual in International Languages149552 Item Features
- Talk about options, this printer prints on more than 825 parts and 70 material options for facility wide identification
- Changeovers in a flash - foolproof drop-in label rolls and ribbons snap into place in 20 seconds
- Print smart technology allows the printer to print on the first label - even sleeves and small labels
- Expand the possibilities, add Brady workstation software to your solution and make label creation even easier
- Setup is stress free - Contact our Brady Technical Support Team and we will schedule a free phone setup appointment
- Get your ideal label printing scenario with the BradyPrinter i3300 industrial label printer labels and ribbons that snap into place, no calibration and no wasted blank labels
- Medium volume industrial label printer ideal for identification throughout your facility, including everything from wires and panels to safety and facility labels
- https://p.widencdn.net/fqx8xd/i3300_Overview
149552 Standards
RoHS Compliant|FCC Part 15 Class A|UL/cUL Listed|NOM Certified|CE Marked|WEEE Directive|EAC|KCC (Safety, EMC and RFID 13.56 MHz)|RCM|IFETEL|Anatel|ECCN: EAR99|RoHS Directive 2011/65/EU/2015/863149552 Warranty
5 yearsSKU #2361963Part Number #149552UNSPSC45101519UPC00754473607227
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

