Part Number # 51252
SKU # 2326740
51252
Brady 51252 Circuit Breaker Switch Lockout Device
Part Number # 51252
SKU # 2326740
$29.33 / Each
Typical price:$32.59 / Each
Brady 51252 Key Features
| Brand: | Brady |
|---|---|
| Part Number # : | 51252 |
| SKU #: | 2326740 |
| Series: | EZ Panel Loc |
| Suitable For Use With: | 120/277 V AC 1-Pole Circuit Breaker with No Hole in Switch Tongue |
| Type: | 1-Pole Electrical Risk Snap-On |
| Country of origin: | CN |
| Depth: | 0.74 in |
| Height: | 1.88 in |
| Material: | LOTO-46 Fiberglass Reinforced Polyurethane |
| Width: | 0.9 in |
| Manufacturer Name: | Brady Worldwide |
| UNSPSC: | 39121901 |
| UPC: | 00754473512521 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$29.33 / Each
Typical price:$32.59 / Each
Quantity:
- Brady Circuit Breaker Switch Lockout Device, 1-Pole Electrical Risk Snap-On, Series: EZ Panel Loc, For Use With: 120/277 V AC 1-Pole Circuit Breaker with No Hole in Switch Tongue, 9/32 in Padlock Shackle Maximum Diameter, LOTO-46 Fiberglass Reinforced Polyurethane, Red, 1.88 in Height, 0.9 in Width, 0.74 in Depth
51252 Application
Electrical Risk Lockout Applications51252 Item Features
- Use EZ Paneloc Snap-On lockouts on Square D NQO and other breakers that have a hole in the switch tongue, just align pins with hole and snap closed
- Pins prevent the switch from being thrown while the plastic key on a 2 ft cable may be passed through an EZ Paneloc lock rail and secured with a lock
- Padlocks, EZ Paneloc lock rails and other EZ Paneloc lockout devices sold separately
- EZ Paneloc lock rail system allows panel door to be closed when lockouts are in place and fits multiple locks, eliminating the need for group hasps
51252 Standards
OSHA 1910.147SKU #2326740Part Number #51252UNSPSC39121901UPC00754473512521
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

