Part Number # LPJ-150SP
SKU # 8157
Brand: Bussmann
LPJ-150SP
Bussmann LPJ-150SP Time Delay Fuse
Part Number # LPJ-150SP
SKU # 8157
Bussmann LPJ-150SP Key Features
| Brand: | Bussmann |
|---|---|
| Body Type: | Cartridge |
| Indicating/Non-Indicating: | Non-Indicating |
| Interrupt Rating: | 300/100 kA |
| Rejection/Non-Rejection: | Non-Rejection |
| Response Time: | 10 s |
| Series: | LPJ |
| Terminal Type: | Knife Blade |
| Type: | Current Limiting |
| Material: | Melamine |
| Mounting type: | Holder |
Quantity:
- Bussmann Low-Peak Time Delay Fuse, Current Limiting, Series: LPJ, Indicating/Non-Indicating: Non-Indicating, Rejection/Non-Rejection: Non-Rejection, 150 A, 600 V AC/300 V DC, 300/100 kA Interrupt, Class: J, 10 s Response, Knife Blade Terminal, Holder Mount, Cartridge Body, Dual Element, Melamine, 1.63 in Dia x 5.75 in L Body Size
LPJ-150SP Application
- Space saving package for equipment down sizing
- Fast short circuit protection and dual element, time delay performance provide ultimate protection
- Reduces existing fuse inventory by up to 33% when upgrading to Low-Peak fuses