Part Number # 48SINB-G1-20WH
SKU # 2301115
48SINB-G1-20WH
Edwards Signaling 48SINB-G1-20WH Adaptabeacon Steady-On Beacon
Part Number # 48SINB-G1-20WH
SKU # 2301115
Edwards Signaling 48SINB-G1-20WH Key Features
| Brand: | Edwards Signaling |
|---|---|
| Dimensions: | 4-7/32 in H |
| Light Output: | 2839 cd |
| Series: | 48 Series |
| Type: | Mid Size Weatherproof |
| Diameter: | 4-9/32 in |
| Housing material: | ABS Base/Polycarbonate Dome |
| Manufacturer Name: | United Technologies |
Quantity:
- Edwards Signaling AdaptaBeacon Steady-On Beacon, Mid Size Weatherproof, Series: 48 Series, 24 V DC, 0.8 A, 20 W Wattage, Cylindrical Shape, 4-9/32 in Diameter, Incandescent Lamp, Blue, 65 fpm Flash, 2839 cd Light Output, 20000 hr Average Life, Specifications Met: UL 1638, cUL Listed, Versatile Mounting, NEMA 4X, -31 to 150 deg F, ABS Base/Polycarbonate Dome Housing Material, 4-7/32 in H