Part Number # HBL4200RS2W
SKU # 151574
Brand: Hubbell
HBL4200RS2W
Hubbell HBL4200RS2W Pin and Sleeve Receptacle
Part Number # HBL4200RS2W
SKU # 151574
Hubbell HBL4200RS2W Key Features
| Brand: | Hubbell |
|---|---|
| Dimensions: | 7.39 in L x 5.63 in W |
| Series: | 2 Series |
| Type: | 1/3-Phase Flanged Grounding Non-NEMA Style 2 Single Standard Watertight Screw Mount |
Quantity:
- Hubbell Wiring Device-Kellems HBL Insulgrip, HBL4200RS2W, Pin and Sleeve Receptacle, 1/3-Phase Flanged Grounding Non-NEMA Style 2 Single Standard Watertight Screw Mount, Series: 2 Series, 600 V AC, 200 A, 50 to 400 Hz Frequency, 3 Pole, 4 Wires, Industrial Grade, IP66 Enclosure, -40 to 75 deg C, Pressure Screw Terminal, Thermoplastic, Black/Gray, 7.39 in L x 5.63 in W Dimensions