Part Number # LFH250302C
SKU # 2220846
LFH250302C
Littelfuse LFH250302C POWR-GARD Fuse Block
Part Number # LFH250302C
SKU # 2220846
Littelfuse LFH250302C Key Features
| Brand: | Littelfuse |
|---|---|
| Dimensions: | 3.15 in L x 1.91 in W x 1.58 in H |
| Series: | LFH |
| Suitable For Use With: | NLN Series Fuse |
Brand: Littelfuse
Part Number: LFH250302C
Littelfuse POWR-GARD Fuse Block, Series: LFH, 250 VAC, 30 A, 2 Pole, Class: H, Box Lug Connection, 14 to 10 AWG Wire, DIN Rail Mounting, 125 deg C, For Use With: NLN Series Fuse, Thermoplastic, 3.15 in L x 1.91 in W x 1.58 in H Dimensions
Additional Description: LTFS-LFH25030-2C LFH250302C 250V CLASS H BLOCK 30A 2 POLE 30 AMP SIZE
LFH250302C Item Features
- Universal mounting holes for easy replacement
- Only 1-hand is required to release from DIN rail (lock open lock closed)
- Reinforced fuse clips are standard on all class H and class R fuse blocks
- <0.6 mA at 600 VAC leakage current
- 10 kA rms symmetrical withstand rating
- Clip designs maximize electrical contact and minimize heat rise
- DIN rail releasable for all non-knife blade style fuses
- Lead-free
- Indication offered on most 250 and 600 VAC versions
LFH250302C Standards
UL Listed|CSA Certified|UL 94 V-0 Flammability Rating|PROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer.SKU #2220846Part Number #LFH250302CUNSPSC39121629UPC00079458181357