Part Number # A70Q125-4
SKU # 32112
A70Q125-4
Mersen A70Q125-4 AMP-TRAP Semiconductor Fuse
Part Number # A70Q125-4
SKU # 32112
Mersen A70Q125-4 Key Features
| Brand: | Mersen |
|---|---|
| Indicating/Non-Indicating: | Non-Indicating |
| Rejection/Non-Rejection: | Non-Rejection |
| Response Time: | 10 ms |
| Series: | A70Q |
| Terminal Type: | Bolted |
| Type: | Current Limiting Fast Acting High Speed |
| Material: | Fiber |
| Mounting type: | Bolt |
Quantity:
- Mersen AMP-TRAP Semiconductor Fuse, Current Limiting Fast Acting High Speed, Series: A70Q, Non-Indicating, Non-Rejection, 125 A, 700 V AC/650 V DC, 100 kA Interrupt, 10 ms Response, Bolted Terminal, Bolt Mounting, Cylindrical Body, Fiber, 1.5 in Dia x 5.09 in L Body
A70Q125-4 Application
- Lowest I2T of any fuse in this voltage rating for best overall protection
- Solid fill technology for extra reliability in performance
- North American round style
- 700 VAC, 650 VDC rating allows protection of greater variety of circuits