Part Number # 8018118
SKU # 2125746
8018118
Rittal 8018118 Junction Box Enclosure
Part Number # 8018118
SKU # 2125746
$190.03 / Each
Typical price:$332.56 / Each
Rittal 8018118 Key Features
| Brand: | Rittal |
|---|---|
| Part Number # : | 8018118 |
| SKU #: | 2125746 |
| Finish: | Brushed/Grain 240 |
| Insulation: | PU Seal |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3R/12/4X |
| Panel Size: | 5 in H x 5 in W |
| Series: | JB Series |
| Type: | 1-Door |
| Depth: | 4 in |
| Height: | 6 in |
| Material: | 316L Stainless Steel |
| Width: | 6 in |
| UNSPSC: | 39121332 |
| UPC: | 00639889832947 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$190.03 / Each
Typical price:$332.56 / Each
Quantity:
- Rittal Junction Box Enclosure, 1-Door, Series: JB Series, 6 in Height, 6 in Width, 4 in Depth, NEMA 1/3R/12/4X NEMA Rating, Left Hand Hinged Cover, 5 in H x 5 in W Panel, Lock: 1/4 Turn Latch, PU Seal Insulation, Surface Mounting, 316L Stainless Steel, Brushed/Grain 240
8018118 Includes
Zinc Plated Mounting Plate, 180 deg Hinged, Door, 1/4 Turn Latch, Screwdriver Insert8018118 Item Features
- A stylish, modern design that safely houses more components in a smaller space
- Multi-fold 1-piece body construction for outstanding strength and stability with fewer welds
- Flange collar enclosure opening, seamless foamed in place gasketing create a knife edge seal for tight, secure protection against contaminates and dust
8018118 Standards
UL/cUL Listed|UL File No. E170282SKU #2125746Part Number #8018118UNSPSC39121332UPC00639889832947
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

