Part Number # 8018122
SKU # 2125767
8018122
Rittal 8018122 Junction Box Enclosure
Part Number # 8018122
SKU # 2125767
$61.52 / Each
Typical price:$107.66 / Each
Rittal 8018122 Key Features
| Brand: | Rittal |
|---|---|
| Part Number # : | 8018122 |
| SKU #: | 2125767 |
| Finish: | Powder Coated |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3R/12/4 |
| Series: | JB Series |
| Type: | 1-Door |
| Depth: | 4 in |
| Height: | 12 in |
| Material: | Carbon Steel |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 6 in |
| Manufacturer Name: | Rittal |
| UNSPSC: | 39121327 |
| UPC: | 00639889832596 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$61.52 / Each
Typical price:$107.66 / Each
Quantity:
- Rittal Junction Box Enclosure, 1-Door, Series: JB Series, 12 in Height, 6 in Width, 4 in Depth, NEMA 1/3R/12/4 Rating, Hinged Cover, Wall Mounting, Carbon Steel, Powder Coated, Light Gray
8018122 Includes
180 deg Hinge, Housing with Door and Mounting Plate8018122 Item Features
- One-piece welded cold-rolled steel body
- Left hand hinged door
- Single quarter-turn latch with screwdriver insert
- Foamed in place gasket
- Wall mounting holes and blind riv-nuts
8018122 Standards
UL E170282|RoHS CompliantSKU #2125767Part Number #8018122UNSPSC39121327UPC00639889832596
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

