Part Number # 8800910
SKU # 2294641
8800910
Rittal 8800910 Component Shelf
Part Number # 8800910
SKU # 2294641
$193.20 / Each
Typical price:$241.51 / Each
Rittal 8800910 Key Features
| Brand: | Rittal |
|---|---|
| Part Number # : | 8800910 |
| SKU #: | 2294641 |
| Dimensions: | 507 mm W x 750 mm D |
| Finish: | Pale Gray |
| Specifications: | Threaded Mounting, 40 kg Load Capacity |
| Suitable For Use With: | TS, SE, PC, IW Series Screw Mount 600 mm W x 800 mm D Enclosure |
| UNSPSC: | 39121302 |
| UPC: | 00639889351394 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$193.20 / Each
Typical price:$241.51 / Each
Quantity:
- Rittal Component Shelf, For Use With: TS, SE, PC, IW Series Screw Mount 600 mm W x 800 mm D Enclosure, Threaded Mounting, 40 kg Load Capacity, Sheet Steel, Pale Gray, Light Gray, 507 mm W x 750 mm D
8800910 Application
For direct mounting on the vertical TS enclosure section8800910 Includes
Assembly Parts8800910 Item Features
- Static installation
- Prepared for fan expansion kit
- Simply locate into 4 pre-fitted screws and secure
8800910 Standards
EAC ApprovedSKU #2294641Part Number #8800910UNSPSC39121302UPC00639889351394
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

