Part Number # 8802085
SKU # 2167514
8802085
Rittal 8802085 Cable Entry Section
Part Number # 8802085
SKU # 2167514
$103.37 / Pack
Typical price:$129.21 / Pack
Rittal 8802085 Key Features
| Brand: | Rittal |
|---|---|
| Part Number # : | 8802085 |
| SKU #: | 2167514 |
| Dimensions: | 31 in W |
| Specifications: | Top Mount, 30 x 25 mm Cross-Section, IP55, Polyurethane Foam Seal |
| Suitable For Use With: | TS, SE, CM, TP Series 800 mm W Enclosure |
| UNSPSC: | 26121630 |
| UPC: | 00639889847385 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$103.37 / Pack
Typical price:$129.21 / Pack
Quantity:
- Rittal Cable Entry Section, For Use With: TS, SE, CM, TP Series 800 mm W Enclosure, Top Mount, 30 x 25 mm Cross-Section, IP55, Polyurethane Foam Seal, Extruded Aluminum, 31 in W
8802085 Application
Used to mount directly on the base opening/base tray and base plate8802085 Includes
(2) Plug-In Sections, Foam Rubber Clamp Strip8802085 Item Features
- Easy mounting
- Full-surface support
- High level of sealing of cables inserted into the enclosure
8802085 Standards
EAC ApprovedSKU #2167514Part Number #8802085UNSPSC26121630UPC00639889847385
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

