Part Number # 8802100
SKU # 2347615
8802100
Rittal 8802100 Cable Entry Section
Part Number # 8802100
SKU # 2347615
$115.40 / 4Each
Typical price:$144.26 / Each
Rittal 8802100 Key Features
| Brand: | Rittal |
|---|---|
| Part Number # : | 8802100 |
| SKU #: | 2347615 |
| Dimensions: | 39 in W |
| Specifications: | Top Mount, 30 x 25 mm Cross-Section, IP55, Polyurethane Foam Seal |
| Suitable For Use With: | TS, SE, CM, TP Series 1000 mm W Enclosure |
| Material: | Extruded Aluminum |
| Manufacturer Name: | Rittal |
| UNSPSC: | 26121630 |
| UPC: | 00639889006430 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$115.40 / 4Each
Typical price:$144.26 / Each
Quantity:
- Rittal Cable Entry Section, For Use With: TS, SE, CM, TP Series 1000 mm W Enclosure, Top Mount, 30 x 25 mm Cross-Section, IP55, Polyurethane Foam Seal, Extruded Aluminum, 39 in W
8802100 Application
For top mounting on base plates8802100 Includes
(2) Plug-In Sections, Foam Rubber Clamp Strip8802100 Item Features
- Easy mounting
- Full-surface support
- High level of sealing of cables inserted into the enclosure
8802100 Standards
EAC ApprovedSKU #2347615Part Number #8802100UNSPSC26121630UPC00639889006430
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

