Part Number # 9403600
SKU # 2196540
9403600
Rittal 9403600 Enclosure
Part Number # 9403600
SKU # 2196540
$1240.11 / Each
Typical price:$1550.14 / Each
Rittal 9403600 Key Features
| Brand: | Rittal |
|---|---|
| Part Number # : | 9403600 |
| SKU #: | 2196540 |
| Panel Size: | 13 in W x 14 in H |
| Series: | KE Series |
| Depth: | 8.3 in |
| Length: | 15 in |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00639889158450 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1240.11 / Each
Typical price:$1550.14 / Each
Quantity:
- Rittal Enclosure, Series: KE Series, 15 in Length, 15 in Width, 8.3 in Depth, NEMA 4X/IP66, 13 in W x 14 in H Panel, Lock: 3 mm Cam Double Bit, Wall Mount, -30 to 80 deg C, Stainless Steel
9403600 Includes
Housing, Door and Mounting Plate9403600 Item Features
- The specified temperatures can be limited by the installed equipment
- Equipment protection due to increased safety and enclosure
- Stainless steel 1.4301 (AISI 304), all-round foamed-in silicone seal door
- 1 number of locks
9403600 Standards
IEC Ex PTB 10.0011U|PTB 03 ATEX 1011USKU #2196540Part Number #9403600UNSPSC39121324UPC00639889158450
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

