Part Number # 9505000
SKU # 2265171
9505000
Rittal 9505000 Enclosure
Part Number # 9505000
SKU # 2265171
$214.54 / Pack
Typical price:$268.17 / Pack
Rittal 9505000 Key Features
| Brand: | Rittal |
|---|---|
| Part Number # : | 9505000 |
| SKU #: | 2265171 |
| Insulation: | Polyethylene |
| NEMA Rating: | NEMA 4X/IP66 |
| Series: | PK Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -35 to 80 deg C |
| Type: | Compact Small |
| Depth: | 3.2 in |
| Length: | 3.7 in |
| Material: | Polycarbonate |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 3.7 in |
| Manufacturer Name: | Rittal |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00639889167858 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$214.54 / Pack
Typical price:$268.17 / Pack
Quantity:
- Rittal Enclosure, Compact Small, Series: PK Series, 3.7 in Length, 3.7 in Width, 3.2 in Depth, NEMA 4X/IP66, Polyethylene, Wall Mount, -35 to 80 deg C, Polycarbonate, Light Gray
9505000 Application
Industrial Applications9505000 Includes
Polycarbonate Gray Cover, Polyamide Cover Screw and Polyethylene Insulating Bung9505000 Item Features
- Fibreglass-reinforced polycarbonate housing
- Without knockouts
9505000 Standards
IEC 60529|UL|cUL ListedSKU #2265171Part Number #9505000UNSPSC39121324UPC00639889167858
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

