Part Number # 9517000
SKU # 2270625
9517000
Rittal 9517000 Enclosure
Part Number # 9517000
SKU # 2270625
$69.74 / Each
Typical price:$87.17 / Each
Rittal 9517000 Key Features
| Brand: | Rittal |
|---|---|
| Part Number # : | 9517000 |
| SKU #: | 2270625 |
| Insulation: | Polyethylene |
| NEMA Rating: | NEMA 4X/IP66 |
| Series: | PK Series |
| Type: | Compact Small |
| Depth: | 3-1/2 in |
| Length: | 7.1 in |
| Material: | Polycarbonate |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 7.2 in |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00639889169050 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$69.74 / Each
Typical price:$87.17 / Each
Quantity:
- Rittal Enclosure, Compact Small, Series: PK Series, 7.1 in Length, 7.2 in Width, 3-1/2 in Depth, NEMA 4X/IP66, Polyethylene, Wall Mount, -35 to 80 deg C, Polycarbonate, Light Gray
9517000 Application
Industrial Applications9517000 Includes
Polycarbonate Gray Cover, Polyamide Cover Screw and Polyethylene Insulating Bung9517000 Item Features
- Fibreglass-reinforced polycarbonate housing
- Without knockouts
9517000 Standards
IEC 60529|UL Listed|cUL ListedSKU #2270625Part Number #9517000UNSPSC39121324UPC00639889169050
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

