Part Number # 9521000
SKU # 119989
9521000
Rittal 9521000 Enclosure
Part Number # 9521000
SKU # 119989
$100.58 / Each
Typical price:$125.73 / Each
Rittal 9521000 Key Features
| Brand: | Rittal |
|---|---|
| Part Number # : | 9521000 |
| SKU #: | 119989 |
| Insulation: | Polyethylene |
| NEMA Rating: | NEMA 4X/IP66 |
| Series: | PK Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -35 to 80 deg C |
| Type: | Compact Small |
| Depth: | 4.4 in |
| Length: | 7.1 in |
| Material: | Polycarbonate |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 10 in |
| Manufacturer Name: | Rittal |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00639889169456 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$100.58 / Each
Typical price:$125.73 / Each
Quantity:
- Rittal Enclosure, Compact Small, Series: PK Series, 7.1 in Length, 10 in Width, 4.4 in Depth, NEMA 4X/IP66, Polyethylene, Wall Mount, -35 to 80 deg C, Polycarbonate, Light Gray
9521000 Application
Industrial Applications9521000 Includes
Polycarbonate Gray Cover, Polyamide Cover Screw and Polyethylene Insulating Bung9521000 Item Features
- Fibreglass-reinforced polycarbonate housing
- Without knockouts
9521000 Standards
IEC 60529|UL Listed|cUL ListedSKU #119989Part Number #9521000UNSPSC39121324UPC00639889169456
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

