Part Number # TDMH120AL
SKU # 967511
TDMH120AL
SSAC-SYMCOM TDMH120AL Time Delay Relay
Part Number # TDMH120AL
SKU # 967511
Littelfuse TDMH120AL Key Features
| Brand: | Littelfuse |
|---|---|
| Dimensions: | 3.2 in H x 2.39 in W x 1.78 in D |
| Operation Mode: | Delay On Make |
| Series: | TDMH |
| Time Setting: | 10 to 10230 s |
Brand: Littelfuse
Part Number: TDMH120AL
Littelfuse SSAC Time Delay Relay, Electro Mechanical, Series: TDMH, Operation Mode: Delay On Make, 120 VAC, 8 Pins, DPDT, 10 to 10230 s, Octal Plug-In, -20 to 65 deg F, Plug-In/Socket Mount, 3.2 in H x 2.39 in W x 1.78 in D
Additional Description: LTFS-TDMH120AL DIGI-SET (D.O.M.)
TDMH120AL Item Features
- Microcontroller based repeat accuracy +/-0.1%
- DIP switch adjustment provide first time setting accuracy of +/-2%
- Setting accuracy +/-2% provide flexibility for use in most applications
- LED indication provide visual indication of time delay status
- Isolated 10 A, DPDT output contact allows control of loads for AC or DC voltages