Part Number # 9001K3L35LGGH13
SKU # 2247143
9001K3L35LGGH13
Schneider Electric 9001K3L35LGGH13 Harmony Illuminated Pushbutton
Part Number # 9001K3L35LGGH13
SKU # 2247143
$250.51 / Each
Typical price:$254.68 / Each
Schneider Electric 9001K3L35LGGH13 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | 9001K3L35LGGH13 |
| SKU #: | 2247143 |
| Bezel/Housing: | Polished Chrome Metal |
| Contact Configuration: | 1CO |
| Contact Rating: | 10 A at 600 V AC |
| Enclosure Type: | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 |
| Series: | 9001K |
| Size: | 30 mm |
| Type: | Type T-K Complete Round Standard Dusttight Oiltight Watertight |
| Mounting type: | Panel |
| UNSPSC: | 39122216 |
| UPC: | 00785901467830 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$250.51 / Each
Typical price:$254.68 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Harmony Square D Illuminated Pushbutton, Type T-K Complete Round Standard Dusttight Oiltight Watertight, Series: 9001K, 30 mm Size, 1CO Contact Configuration, Momentary Contact Mode, 10 A at 600 V AC Contact, LED Lamp, Bezel/Housing: Polished Chrome Metal, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 Enclosure, Panel Mounting, Green, Environmental Conditions: -25 to 70 deg C Operating Temperature, -40 to 158 deg F Storage Temperature, 50 to 92% Relative Humidity
9001K3L35LGGH13 Application
Indoor and Outdoor Applications9001K3L35LGGH13 Item Features
- Improved security thanks to finger-safe contact blocks and light modules
- Robustness to withstand the harshest environments
- Easy, secure mounting system
- Automatic self-grounding operators without additional wiring
- A large metal set of accessories to customize your product
- Single screw Contact Block Fastening
9001K3L35LGGH13 Standards
CE Certified|CSA C22.2 File No. 14|CSA File No. 14|CSA File No. LR25490 Class 3211 03|ECCN: EAR99|EN/IEC 60529|EN/IEC 60947-1|EN/IEC 60947-1|EN/IEC 60947-5-1|EN/IEC 60947-5-1|EN/IEC 60947-5-4|EN/IEC 60947-5-4|Green Premium|IEC 60068-2-27|IEC 60068-2-6|IEC 60529|JIS C 4520|JIS C 4520/852|JIS C 852|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL 508|UL 508|UL 508|UL File No. E78403 CCN NKCR|WEEE CompliantSKU #2247143Part Number #9001K3L35LGGH13UNSPSC39122216UPC00785901467830
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

