Part Number # 9001KR1BH5Y238
SKU # 2452132
9001KR1BH5Y238
Schneider Electric 9001KR1BH5Y238
Part Number # 9001KR1BH5Y238
SKU # 2452132
Schneider Electric 9001KR1BH5Y238 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | 9001KR1BH5Y238 |
| SKU #: | 2452132 |
| Contact Configuration: | 1NO |
| Contact Rating: | 10 A 600 V AC |
| Enclosure Type: | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 |
| Series: | 9001K |
| Size: | 30 mm |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Type: | Round |
| Connection type: | Cable Connector |
| Country of origin: | MX |
| Mounting type: | Panel |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122216 |
| UPC: | 00785901169635 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric 9001KR1BH5Y238
Brand: Schneider Electric
Part Number: 9001KR1BH5Y238
Schneider Electric Square D™ Harmony™ Pushbutton, Round, Series: 9001K, 30 mm Size, 1NO Contact Configuration, Silver Alloy Contact, Standard/Momentary Contact Mode, 10 A 600 VAC Contact, Standard Pushbutton Operator, Cable Connector Connection, Screw Clamp Terminal, NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 Enclosure, Panel Mounting
Additional Description: SQD -9001KR1BH5Y238 PB metal black flush lug spr ret 1NO
Catalog Description: Push-button, Harmony 9001K, metal, flush, black, 30mm, spring return, screw terminals for lug, 1NO
9001KR1BH5Y238 Application
For automotive, machine tool, crane and hoist, food and beverage, industrial applications, material handling, petrochemical, wastewater treatment, metallurgy9001KR1BH5Y238 Item Features
- Improved security thanks to finger-safe contact blocks and light modules
- Robustness to withstand the harshest environments
- Easy, secure mounting system
- Automatic self-grounding operators without additional wiring
- A large metal set of accessories to customize your product
- Single screw Contact Block Fastening
- https://www.youtube.com/watch?v=z4UUZQz35-w&list=PLa7UGrWOTyjnMSGFb16ULXxkQpETEayVn
9001KR1BH5Y238 Standards
CE Certified|CSA LR24590|Class 3211 03|Green Premium|RoHS Compliant|UL E42259|CCN|NKCR|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2452132Part Number #9001KR1BH5Y238UNSPSC39122216UPC00785901169635
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

