Part Number # 9001KR3RH13
SKU # 55000
9001KR3RH13
Schneider Electric 9001KR3RH13 Harmony Pushbutton
Part Number # 9001KR3RH13
SKU # 55000
$96.51 / Each
Typical price:$98.12 / Each
Schneider Electric 9001KR3RH13 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | 9001KR3RH13 |
| SKU #: | 55000 |
| Bezel/Housing: | Polished Chrome Metal |
| Contact Configuration: | 1CO |
| Contact Rating: | 10 A at 600 V AC |
| Enclosure Type: | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66 |
| Series: | 9001K |
| Size: | 30 mm |
| Type: | Non-Illuminated Standard Type T-K |
| Mounting type: | Panel |
| UNSPSC: | 39122216 |
| UPC: | 00785901849230 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$96.51 / Each
Typical price:$98.12 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Harmony Pushbutton, Non-Illuminated Standard Type T-K, Series: 9001K, 30 mm, 1CO, Momentary Contact Mode, 10 A at 600 V AC Contact, Bezel/Housing: Polished Chrome Metal, Screw Terminal, NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13/IP66, Panel Mount, Red
9001KR3RH13 Application
Indoor/Outdoor Applications9001KR3RH13 Item Features
- Improved security thanks to finger-safe contact blocks and light modules
- Robustness to withstand the harshest environments
- Easy, secure mounting system
- Automatic self-grounding operators without additional wiring
- A large metal set of accessories to customize your product
- Single screw Contact Block Fastening
- https://www.youtube.com/watch?v=z4UUZQz35-w&list=PLa7UGrWOTyjnMSGFb16ULXxkQpETEayVn
9001KR3RH13 Standards
BAA Compliant|RoHS Compliant|UL 508 File #E42259 CCN NKCR|CSA C22.2 #14 File #LR24590 Class 3211 03|CE Certified|EN/IEC 60947-1/60947-5-1/60947-5-4|JIS C-4520/852|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and Lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #55000Part Number #9001KR3RH13UNSPSC39122216UPC00785901849230
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

