Part Number # 9001KR9P35RH13
SKU # 125267
9001KR9P35RH13
Schneider Electric 9001KR9P35RH13 Harmony Pushbutton
Part Number # 9001KR9P35RH13
SKU # 125267
$306.90 / Each
Typical price:$312.01 / Each
Schneider Electric 9001KR9P35RH13 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | 9001KR9P35RH13 |
| SKU #: | 125267 |
| Actuator: | Mushroom Head |
| Bezel/Housing: | Polished Chrome Metal |
| Contact Configuration: | 1NO-1NC |
| Contact Rating: | 10 A at 600 V AC, 24 to 28 V DC, AC15 - DC13 |
| Enclosure Type: | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 |
| Lamp Type: | BA9S Incandescent |
| Operator Type: | Mushroom Head |
| Series: | 9001K |
| Size: | 1.18 in |
| Type: | Illuminated Standard Round Type K |
| Connection type: | Screw-On |
| Material: | Plastic |
| Mounting type: | Panel |
| UNSPSC: | 39122216 |
| UPC: | 00785901034278 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$306.90 / Each
Typical price:$312.01 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Harmony Pushbutton, Illuminated Standard Round Type K, Series: 9001K, 1.18 in, 1NO-1NC, Momentary Contact Mode, 10 A at 600 V AC, 24 to 28 V DC, AC15 - DC13 Contact, Mushroom Head Operator, BA9S Incandescent Lamp, Bezel/Housing: Polished Chrome Metal, Mushroom Head, Screw-On, Screw Terminal, NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13, Panel Mount, Plastic, Red
9001KR9P35RH13 Application
Indoor/Outdoor Applications9001KR9P35RH13 Item Features
- Improved security thanks to finger-safe contact blocks and light modules
- Robustness to withstand the harshest environments
- Easy, secure mounting system
- Automatic self-grounding operators without additional wiring
- A large metal set of accessories to customize your product
- Single screw Contact Block Fastening
- https://www.youtube.com/watch?v=z4UUZQz35-w&list=PLa7UGrWOTyjnMSGFb16ULXxkQpETEayVn
9001KR9P35RH13 Standards
Buy American Act Compliant|CCN NKCR|CE Marking|CSA File No.LR25490/LR24590 Class 3211-03|NEMA Standard|RoHS Compliant|UL File No.E42259|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and Lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #125267Part Number #9001KR9P35RH13UNSPSC39122216UPC00785901034278
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

