Part Number # 9001KS53FBH13
SKU # 47149
9001KS53FBH13
Schneider Electric 9001KS53FBH13 Harmony Non-Illuminated Selector Switch
Part Number # 9001KS53FBH13
SKU # 47149
$149.66 / Each
Typical price:$152.15 / Each
Schneider Electric 9001KS53FBH13 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | 9001KS53FBH13 |
| SKU #: | 47149 |
| Actuator: | Extended Lever Handle |
| Bezel/Housing: | Chromium Plated Metal |
| Contact Configuration: | 1NO-1NC |
| Contact Rating: | 10 A at 600 V AC |
| Enclosure Type: | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 |
| Number of Positions: | 3 |
| Series: | 9001K |
| Size: | 30 mm |
| Throw: | Left Center-Right |
| Type: | Type T-K |
| Mounting type: | Panel |
| UNSPSC: | 39122216 |
| UPC: | 00785901035275 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$149.66 / Each
Typical price:$152.15 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Harmony Non-Illuminated Selector Switch, Type T-K, Series: 9001K, 30 mm Size, 1NO-1NC Contact Configuration, Maintained/Momentary Contact Mode, 10 A at 600 V AC Contact, 3 Positions, Left Center-Right Throw, Bezel/Housing: Chromium Plated Metal, Extended Lever Handle Actuator, Screw Clamp Connection, NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 Enclosure, Panel Mounting, Black
9001KS53FBH13 Item Features
- Heavy duty, oil-tight, dust-tight and water-tight without boots
- FINGERSAFE contact blocks and light modules for improved safety
- Interchangeable light modules, contact blocks, color caps, pilot light lenses and mushroom heads reduce inventory
- Integrated earth ground connection (no ground wires required)
- Easy installation with octagonal ring nut
- Metal or plastic legend plates
- Black long handle operator profile
- 1.18 in mounting Dia
- Screw clamp terminals 1 x 0.22 to 2 x 1.5 sq-mm IEC 60947-1 connection terminals
9001KS53FBH13 Standards
UL File No. E42259|CSA File No. LR24590 Class 3211 03|CE CertifiedSKU #47149Part Number #9001KS53FBH13UNSPSC39122216UPC00785901035275
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

