Part Number # ABL8BUF24400
SKU # 2286962
ABL8BUF24400
Schneider Electric ABL8BUF24400 Phaseo Power Supply Buffer Module
Part Number # ABL8BUF24400
SKU # 2286962
$468.86 / Each
Typical price:$512.14 / Each
Schneider Electric ABL8BUF24400 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ABL8BUF24400 |
| SKU #: | 2286962 |
| Input Voltage: | 0.25 V DC Nominal Mode, 1 V DC Buffer Mode |
| Series: | ABL |
| Type: | Regulated Switch Mode |
| Country of origin: | PH |
| Height: | 4-1/2 in |
| Width: | 6.7 in |
| UNSPSC: | 39121022 |
| UPC: | 00785901483359 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$468.86 / Each
Typical price:$512.14 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Phaseo Square D Power Supply Buffer Module, Regulated Switch Mode, Series: ABL, 0.25 V DC Nominal Mode, 1 V DC Buffer Mode Input, 15 W Power, 40 A, DIN Rail Mounting, 6.7 in Width, 4-1/2 in Height
ABL8BUF24400 Specifications
- Highly compact size
- Wide voltage range
- Fixing by screw or on omega rail
- Integrated energy reserve
- Fixing on omega rail
- Advanced diagnostics by LED and relay contact
- Integrated anti-harmonics filter
ABL8BUF24400 Application
Industry, Building, Simple Machines, Conveying, Process, Automobile Sector, Tertiary and Garage Doors ApplicationsABL8BUF24400 Item Features
- Provide temporary backup power in case of deep voltage sags and breaks, without the use of batteries
- LED dianostics indicator available in the front of the device - troubleshooting the failure device instantly
- No maintenance required
ABL8BUF24400 Standards
REACH Compliant|EN/IEC 60529|UL 508|CSA C22.2 No. 60950-1|CE Certified|RCM Certified|EAC Certified|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2286962Part Number #ABL8BUF24400UNSPSC39121022UPC00785901483359
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

