Part Number # ATS22C59Q
SKU # 2392481
ATS22C59Q
Schneider Electric ATS22C59Q Altistart 22 Soft Starter
Part Number # ATS22C59Q
SKU # 2392481
$7682.17 / Each
Schneider Electric ATS22C59Q Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATS22C59Q |
| SKU #: | 2392481 |
| Amperage Rating: | 560 A |
| Coil Voltage: | 230 V AC |
| Dimensions: | 339.7 mm L x 304 mm W x 455 mm H |
| Enclosure Type: | IP00 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Motor Power: | 160/315/355 kW |
| Operating Temperature: | -10 to 40 deg C |
| Phase: | 3 |
| Wattage: | 251 W |
| Connection type: | Delta Terminal |
| Country of origin: | CN |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901963783 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$7682.17 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Altistart 22 Soft Starter, 230 to 440 V AC, 560 A, 50/60 Hz Frequency, 251 W Wattage, 160/315/355 kW Motor, 230 VAC Coil, 3 ph ph, Delta Terminal Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 339.7 mm L x 304 mm W x 455 mm H Dimensions
ATS22C59Q Application
For asynchronous motorsATS22C59Q Item Features
- Provide smooth starting, avoiding mechanical stresses and extending their service life
- Reduce hearing discomfort for operators on the workfloor
- Slim form factor improves versatility
- Less cost to stock spares
- Overcome difficult or high-torque starts
- Precise control over start time gives capability to match your systems inertia and mechanical limits
ATS22C59Q Standards
IP00SKU #2392481Part Number #ATS22C59QUNSPSC39121521UPC00785901963783
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

