Part Number # ATS22D32Q
SKU # 2395127
ATS22D32Q
Schneider Electric ATS22D32Q Altistart 22 Soft Starter
Part Number # ATS22D32Q
SKU # 2395127
Schneider Electric ATS22D32Q Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATS22D32Q |
| SKU #: | 2395127 |
| Amperage Rating: | 28.5 A |
| Coil Voltage: | 230 V AC |
| Dimensions: | 5.12 in W x 6.65 in D x 10.43 in H |
| Motor Power: | 7.5 kW, 15 kW |
| Operating Temperature: | 104 to 140 deg F |
| Wattage: | 44 W |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 03606480167195 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric ATS22D32Q Altistart 22 Soft Starter
Brand: Schneider Electric
Part Number: ATS22D32Q
Schneider Electric Altistart 22 Soft Starter, 230 to 440 V, 28.5 A, 50/60 Hz Frequency, 44 W Wattage, 7.5 kW, 15 kW Motor, 230 VAC Coil, 3 ph, IP20 Enclosure, 104 to 140 deg F Operating, 5.12 in W x 6.65 in D x 10.43 in H Dimensions
Additional Description: SQD -ATS22D32Q SOFT STARTER 32A 440V 220V CTRL 230Vcntrl,32amp
Catalog Description: soft starter for asynchronous motor, Altistart 22, control 230V, 230 to 440V, 7.5 to 15kW
ATS22D32Q Application
Commercial and Light Duty Industrial, Asynchronous Motors, HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans ApplicationsATS22D32Q Item Features
- Provide smooth starting, avoiding mechanical stresses and extending their service life
- Reduce hearing discomfort for operators on the workfloor
- Slim form factor improves versatility
- Less cost to stock spares
- Overcome difficult or high-torque starts
- Precise control over start time gives capability to match your systems inertia and mechanical limits
ATS22D32Q Standards
IP20SKU #2395127Part Number #ATS22D32QUNSPSC39121521UPC03606480167195
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

