Part Number # ATV320U06M3C
SKU # 2334618
ATV320U06M3C
Schneider Electric ATV320U06M3C Ac Variable Speed Drive
Part Number # ATV320U06M3C
SKU # 2334618
$457.27 / Each
Schneider Electric ATV320U06M3C Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV320U06M3C |
| SKU #: | 2334618 |
| Amperage Rating: | 4.2/4.9 A |
| Horsepower: | 3/4 hp |
| Series: | Altivar 320 |
| Type: | 3-Phase Compact |
| Depth: | 4.29 in |
| Height: | 5.63 in |
| Width: | 2.83 in |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901031291 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$457.27 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D AC Variable Speed Drive, 3-Phase Compact, Series: Altivar 320, 200/240 V AC, 4.2/4.9 A, 3/4 hp, 2.83 in Width, 4.29 in Depth, 5.63 in Height, IP20 Enclosure
ATV320U06M3C Application
Material Handling, Packaging, Textiles, Hoisting, Mechanical Actuators, Material Working, Conveyors, Carton Packers, Gantry Cranes, Woodworking, Metal Processing, Fans, Complex Machine, Asynchronous and Synchronous Motors ApplicationsATV320U06M3C Item Features
- Safety function
- For simple and advanced machines
- Advanced Motor control
- Less downtime
- https://www.youtube.com/watch?v=JxS1Q0Zz-mA&list=PLa7UGrWOTyjnMSGFb16ULXxkQpETEayVn
ATV320U06M3C Standards
REACH Compliant|Green Premium|WEEE Compliant|EN/IEC 61800-3|EN/IEC 61800-3 Environment 2 Category C3|EN/IEC 61800-5-1|IEC 61000-3-12|IEC 60721-3|IEC 61508|IEC 13849-1|CE Certified|ATEX Compliant|UL 508|CSA 22.2|NOM Certified|EAC Certified|RCM Certified|KC Certified|UL Listed|CSA Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2334618Part Number #ATV320U06M3CUNSPSC39122001UPC00785901031291
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

