Part Number # ATV320U06N4C
SKU # 2343556
Brand: Schneider Electric
ATV320U06N4C
Schneider Electric ATV320U06N4C Variable Speed Drive
Part Number # ATV320U06N4C
SKU # 2343556
$535.98 / Each
Schneider Electric ATV320U06N4C Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV320U06N4C |
| SKU #: | 2343556 |
| Amperage Rating: | 1.9/2.4 A |
| Display Type: | LED |
| Horsepower: | 0.75 hp |
| Series: | ATV 320 |
| Type: | 3-Phase |
| Depth: | 6.22 in |
| Height: | 5.63 in |
| Width: | 4.13 in |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901580287 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$535.98 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Variable Speed Drive, 3-Phase, Series: ATV 320, 400/480 V AC, 1.9/2.4 A, 0.75 hp, 4.13 in Width, 6.22 in Depth, 5.63 in Height, IP20 Enclosure, LED Display, DIN Rail Mounting
ATV320U06N4C Application
For 3-phase asynchronous and synchronous motorsATV320U06N4C Item Features
- Save time and space
- Less downtime and maintenance costs
- Advanced connectivity reduce your initial investment while keeping flexibility in design
- Easy compliance with the machine and operator safety standards
- https://www.youtube.com/watch?v=JxS1Q0Zz-mA&list=PLa7UGrWOTyjnMSGFb16ULXxkQpETEayVn
ATV320U06N4C Standards
CE Certified|CSA C22.2|ATEX Certified|EAC Certified|KC Approved|NOM Certified|RCM Certified|REACH Compliant|UL 508|EN 61800-3/61800-5-1|IEC 61800-3/61800-5-1/61000-3-12/60721-3/61508|IEC 13849-1|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govLead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2343556Part Number #ATV320U06N4CUNSPSC39122001UPC00785901580287
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

