Part Number # ATV630C13N4
SKU # 2327802
ATV630C13N4
Schneider Electric ATV630C13N4 Altivar 930 Ac Variable Speed Drive
Part Number # ATV630C13N4
SKU # 2327802
Schneider Electric ATV630C13N4 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV630C13N4 |
| SKU #: | 2327802 |
| Amperage Rating: | 165/201/213/237 A |
| Enclosure Type: | NEMA 1/IP00/IP20/IP21 |
| Series: | Altivar 630 |
| Type: | 3-Phase Type 1 Standard |
| Depth: | 15.35 in |
| Height: | 33.54 in |
| Width: | 12.6 in |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901711032 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric ATV630C13N4 Altivar 930 Ac Variable Speed Drive
Brand: Schneider Electric
Part Number: ATV630C13N4
Schneider Electric Altivar 930 Square D AC Variable Speed Drive, 3-Phase Type 1 Standard, 380 to 480 VAC, 165/201/213/237 A, 150 hp, 200 hp, 12.6 in Width, 15.35 in Depth, 33.54 in Height, NEMA 1/IP00/IP20/IP21 Enclosure, LED Display, Wall Mounting
Additional Description: SQD -ATV630C13N4 ATV630 IP00 132KW 400V - 480 400V/480
Catalog Description: Variable Speed Drive, Altivar Process ATV600, ATV630, 130kW, 380 to 480V, IP00
ATV630C13N4 Application
Waste Water Treatment Plants, Oil, Gas, Mining, Minerals, Metals, Food, Beverage, Process, Utilities, Asynchronous and Synchronous Motors ApplicationsATV630C13N4 Item Features
- Embedded power measurement and energy dashboard
- Embedded process monitoring and control
- Stop and Go function to reduce energy consumption
- Easy maintenance via a dynamic QR code
- https://www.youtube.com/embed/gsuue9OGl4A
ATV630C13N4 Standards
ATEX INERIS|ATEX Zone 2/22|CE Certified|CSA Certified|DNV-GL Approved|EN/IEC 60068-2-6/60068-2-27/61800-3 2, 4, 8, 12/61000-4-6/60068-2-6-1/60721-3-3/61000-4-5|EN/IEC 61800-3|EN/IEC 61800-3 Environment 1 Category C2|EN/IEC 61800-3 Environment 2 Category C3|EN/IEC 61800-5-1|Green Premium|IEC 13849-1|IEC 60721-3|IEC 61000-3-12|IEC 61508|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|REACH Compliant|RoHS Compliant|SEMI F47-0706|TUV Certified|UL 508C|UL Listed|WEEE CompliantSKU #2327802Part Number #ATV630C13N4UNSPSC39122001UPC00785901711032
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

