Part Number # BMH0702P01F2A
SKU # 2409203
BMH0702P01F2A
Schneider Electric BMH0702P01F2A Lexium 32 Servo Motor
Part Number # BMH0702P01F2A
SKU # 2409203
Schneider Electric BMH0702P01F2A Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | BMH0702P01F2A |
| SKU #: | 2409203 |
| Dimensions: | 7.6 in L |
| Series: | BMH |
| Shaft Size: | 0.43 in Dia x 0.91 in L |
| Special Features: | Brushless Motors |
| Speed: | 8000 rpm |
| Torque Rating: | 19.47 in-lbf |
| Type: | 3-Phase Singleturn Smooth Shaft End Untapped Natural Convection |
| UNSPSC: | 26111515 |
| UPC: | 00785901995265 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric BMH0702P01F2A Lexium 32 Servo Motor
Brand: Schneider Electric
Part Number: BMH0702P01F2A
Schneider Electric Square D Lexium 32 Servo Motor, 3-Phase Singleturn Smooth Shaft End Untapped Natural Convection, Series: BMH, Brushless Motors Special Features, 480 V, 9.7 A, 8000 rpm Speed, IP54 Enclosure, 0.43 in Dia x 0.91 in L Shaft, 19.47 in-lbf Torque, Flange Mounting, -40 to 158 deg F, Insulation Class: Class F, 7.6 in L Dimensions
Additional Description: SQD -BMH0702P01F2A MOTOR 70MM IEC 2,5NM IP54 1160W NO KEY BRK - untapped shaft - with brake - IP54
Catalog Description: servo motor BMH, Lexium 32, 2.5Nm, 8000rpm, untapped shaft, with brake, IP54, 128bit encoder, 3 phases
BMH0702P01F2A Application
Packaging, Material Handling, Textile Industry, Printing and Material Working ApplicationsBMH0702P01F2A Item Features
- Superior performance and compact design
- Simplified engineering, installation and commissioning
- Integrated safety
- https://www.youtube.com/embed/ZR2PVbFb8fM
BMH0702P01F2A Standards
Green Premium Listed|IEC/EN 61800-5-2|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL E208613|WEEE Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2409203Part Number #BMH0702P01F2AUNSPSC26111515UPC00785901995265
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

