Part Number # BMXCPS4022H
SKU # 2384413
BMXCPS4022H
Schneider Electric BMXCPS4022H, Power supply module, BMX, 24 to 48 V Input, 1.9 A Input Current, 5.5 A Output Current, 8.5 W Power Consumption, 8.5 W Power Dissipation, -13 to 158 deg F
Part Number # BMXCPS4022H
SKU # 2384413
Schneider Electric BMXCPS4022H Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | BMXCPS4022H |
| SKU #: | 2384413 |
| Input Voltage: | 24 to 48 V |
| Power Dissipation: | 8.5 W |
| Series: | BMX |
| Type: | Power supply module |
| Input current: | 1.9 A |
| Output current: | 5.5 A |
| Power consumption: | 8.5 W |
| UNSPSC: | 32151705 |
| UPC: | 03606481179081 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric BMXCPS4022H, Power supply module, BMX, 24 to 48 V Input, 1.9 A Input Current, 5.5 A Output Current, 8.5 W Power Consumption, 8.5 W Power Dissipation, -13 to 158 deg F
Brand: Schneider Electric
Part Number: BMXCPS4022H
Schneider Electric BMXCPS4022H, Power supply module, BMX, 24 to 48 V Input, 1.9 A Input Current, 5.5 A Output Current, 8.5 W Power Consumption, 8.5 W Power Dissipation, -13 to 158 deg F
Additional Description: SQD -BMXCPS4022H H REDUNDANT HP 24-48 VDC POWER SUPPLY 40W
Catalog Description: redundant power supply module, Modicon X80, 24 to 48V DC, for severe environment
BMXCPS4022H Application
For severe environmentsBMXCPS4022H Item Features
- For redundancy
- Internal fuse not accessible for primary circuit
- Overload and overvoltage protection for secondary circuit
- Modularity and scalability
BMXCPS4022H Standards
CE|UL Listed|CSARCMEACMerchant NavyATEX zone 2/22IECEx zone 2/22|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|EN/IEC 61131-2EN/IEC 61010-2-201UL 61010-2-201CSA C22.2 No 61010-2-201IACS E10EN/IEC 61000-6-5EN/IEC 61850-3EN/IEC 60079-0SKU #2384413Part Number #BMXCPS4022HUNSPSC32151705UPC03606481179081
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

