Part Number # CA2SK20U7
SKU # 2215173
CA2SK20U7
Schneider Electric CA2SK20U7 Tesys Control Relay
Part Number # CA2SK20U7
SKU # 2215173
$61.18 / Each
Schneider Electric CA2SK20U7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | CA2SK20U7 |
| SKU #: | 2215173 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Coil Voltage: | 240 V AC |
| Contact Form: | 2NO 2 Form A |
| Contact Rating: | 10 A at 690 V AC |
| Dimensions: | 1.06 in W x 2.19 in D x 2.2 in H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Frequency Rating: | 400 Hz |
| Series: | SK Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 50 deg C |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Country of origin: | US |
| Mounting type: | Surface |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901866732 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$61.18 / Each
Quantity:
- Schneider Electric TeSys Control Relay, Series: SK Series, 10 A, 16 VA Power, 400 Hz Frequency, 240 VAC Coil, 2NO 2 Form A Contact Form, 10 A at 690 V AC Contact, Surface Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -20 to 50 deg C, 1.06 in W x 2.19 in D x 2.2 in H Dimensions
CA2SK20U7 Application
For use with control circuitCA2SK20U7 Item Features
- High durability and stable performance - up to 20 cycles/min for operating rates
- Reliable in high and low temperature environment
- Modularity design and compact size for easy maintenance, save time and space on installation
- Wide application with multi standards certifications
CA2SK20U7 Standards
BAA Compliant|RoHS Compliant|UL File #E148.39 CCN NKCR|CSA File #LR12721 Class 3211 03|BS 5424|IEC 60947|NF C 63-110|VDE 0660|SEMKO/SEV/DEMKO Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and Lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #2215173Part Number #CA2SK20U7UNSPSC39122331UPC00785901866732
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

