Part Number # CA2SKE20G7
SKU # 2203132
CA2SKE20G7
Schneider Electric CA2SKE20G7 Tesys Control Relay
Part Number # CA2SKE20G7
SKU # 2203132
$167.88 / Each
Schneider Electric CA2SKE20G7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | CA2SKE20G7 |
| SKU #: | 2203132 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Coil Voltage: | 120 V AC |
| Contact Form: | 2NO 2 Form A |
| Contact Rating: | 10 A at 690 V AC |
| Dimensions: | 2.2 in H x 1.06 in W x 2.19 in D |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Series: | SK Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -4 to 122 deg F |
| Mounting type: | Plate/Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39122327 |
| UPC: | 00785901967163 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$167.88 / Each
Quantity:
- Schneider Electric TeSys Control Relay, Series: SK Series, 10 A, 50/60 Hz Frequency, 120 V AC Coil, 2NO 2 Form A Contact Form, 10 A at 690 VAC Contact, 2 Pole, Plate/Rail/Surface Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -4 to 122 deg F, 2.2 in H x 1.06 in W x 2.19 in D Dimensions
CA2SKE20G7 Application
For control circuit applicationsCA2SKE20G7 Item Features
- It is reliable by regularly energising the "safety circuits" to ensure correct operation
- It is smart by automatically split the operating time between 2 circuits of a redundant system
- Wide application with multi standards certifications
CA2SKE20G7 Standards
RoHS Compliant|UL Listed|CSA Certified|BS 5424|IEC 60947|NF C 63-110|VDE 0660|eccn: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65Warnings.ca.govSKU #2203132Part Number #CA2SKE20G7UNSPSC39122327UPC00785901967163
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

