Part Number # CA2SKE20T7
SKU # 305990
CA2SKE20T7
Schneider Electric CA2SKE20T7 Tesys Iec Control Relay
Part Number # CA2SKE20T7
SKU # 305990
$167.88 / Each
Schneider Electric CA2SKE20T7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | CA2SKE20T7 |
| SKU #: | 305990 |
| Coil Voltage: | 480 V AC |
| Contact Rating: | 10 A at 690 V AC |
| Dimensions: | 27 mm W x 55.5 mm D x 56 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Frequency Rating: | 400 Hz |
| Series: | SK |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 50 deg C |
| UNSPSC: | 39122327 |
| UPC: | 00785901326557 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$167.88 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys IEC Control Relay, Series: SK, 10 A, 400 Hz Frequency, 480 VAC Coil, 2NO 2 Form A Contact Form, 10 A at 690 V AC Contact, Surface Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -20 to 50 deg C, 27 mm W x 55.5 mm D x 56 mm H Dimensions
CA2SKE20T7 Application
For use with control circuit applicationsCA2SKE20T7 Item Features
- It is reliable by regularly energising the "safety circuits" to ensure correct operation
- It is smart by automatically split the operating time between 2 circuits of a redundant system
CA2SKE20T7 Standards
BS 5424|CSA Certified|cULus Listed|ECCN: EAR99|IEC 60947|NF C 63-110|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|VDE 0660SKU #305990Part Number #CA2SKE20T7UNSPSC39122327UPC00785901326557
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

