Part Number # CA4KN22BW3
SKU # 2185322
CA4KN22BW3
Schneider Electric CA4KN22BW3 Tesys Control Relay
Part Number # CA4KN22BW3
SKU # 2185322
$89.57 / Each
Schneider Electric CA4KN22BW3 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | CA4KN22BW3 |
| SKU #: | 2185322 |
| Coil Voltage: | 690 V AC, 24 V DC |
| Contact Rating: | 10/2.5 A |
| Dimensions: | 45 mm W x 57 mm D x 58 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Frequency Rating: | 400 Hz |
| Temperature Rating (Degrees F): | -25 to 50 deg C |
| Type: | Low Consumption Coil |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901967293 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$89.57 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, CA4KN22BW3, Control Relay, Low Consumption Coil, Series: K Series, 10 A, 1.8 W Power, 400 Hz Frequency, 690 V AC, 24 V DC Coil, 2NO-2NC 2 Form C Contact Form, 10/2.5 A Contact, 4 Pole, Rail Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -25 to 50 deg C, 45 mm W x 57 mm D x 58 mm H Dimensions
CA4KN22BW3 Application
Control Circuit ApplicationsCA4KN22BW3 Item Features
- TeSys Control Relays provide a cost-effective solution to a simple application
- Same design as TeSys D, K and SK contactors
- Different ways for connection (such as screw clamp terminal, spring terminal, welded on PCB)
- Compatible for all the voltages on the market
- Control relays for AC or DC control circuits (AC15, DC13)
CA4KN22BW3 Standards
CE Certified|CSA File No. LR43364/Class 3211-03|ECCN EAR99|IEC Certified|NF F 16-101|NF F 16-102|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL 94 Flammability|UL File No. E164353 CCN NKCRSKU #2185322Part Number #CA4KN22BW3UNSPSC39122331UPC00785901967293
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

