Part Number # CA4KN31BW3
SKU # 45302
CA4KN31BW3
Schneider Electric CA4KN31BW3 Tesys Control Relay
Part Number # CA4KN31BW3
SKU # 45302
$89.57 / Each
Schneider Electric CA4KN31BW3 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | CA4KN31BW3 |
| SKU #: | 45302 |
| Contact Rating: | 10 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 57 mm D x 58 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Frequency Rating: | 400 Hz |
| Temperature Rating (Degrees F): | -25 to 50 deg C |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901967286 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$89.57 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, CA4KN31BW3, Surface Mount Control Relay, Series: K Series, 10 A, 1.8 W Power, 400 Hz Frequency, 24 VDC Coil, 3NO-1NC 3 Form A/1 Form B Contact Form, 10 A at 600 V AC Contact, Rail Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -25 to 50 deg C, 45 mm W x 57 mm D x 58 mm H Dimensions
CA4KN31BW3 Application
Control Circuit ApplicationsCA4KN31BW3 Item Features
- TeSys Control Relays provide a cost-effective solution to a simple application
- Same design as TeSys D, K and SK contactors
- Different ways for connection (such as screw clamp terminal, spring terminal, welded on PCB)
- Compatible for all the voltages on the market
- Control relays for AC or DC control circuits (AC15, DC13)
CA4KN31BW3 Standards
Buy American Act Compliant|CCN NKCR|CE Marked|CSA Certified|CSA File No. LR43364 Class 321103|ECCN: EAR99|IEC Certified|RoHS Compliant|UL File No. 164353|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #45302Part Number #CA4KN31BW3UNSPSC39122331UPC00785901967286
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

