Part Number # CAD32T7
SKU # 2167786
CAD32T7
Schneider Electric CAD32T7 Control Relay
Part Number # CAD32T7
SKU # 2167786
$86.75 / Each
Schneider Electric CAD32T7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | CAD32T7 |
| SKU #: | 2167786 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Base Type: | Square |
| Coil Voltage: | 480 to 690 V AC |
| Contact Form: | 3NO-2NC 3 Form A/2 Form B |
| Contact Rating: | 10 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 84 mm D x 77 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Frequency Rating: | 400 Hz |
| Series: | D Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 70 deg C |
| Type: | Coil Standard |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901204862 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$86.75 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, CAD32T7, Control Relay, Coil Standard, Series: D Series, 10 A, 70 VA Power, 400 Hz Frequency, 480 to 690 VAC Coil, 3NO-2NC 3 Form A/2 Form B Contact Form, 10 A at 600 V AC Contact, Square Base, 5 Pole, Surface Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -40 to 70 deg C, 45 mm W x 84 mm D x 77 mm H Dimensions
CAD32T7 Application
Control Circuit ApplicationsCAD32T7 Item Features
- TeSys Control Relays provide a cost-effective solution to a simple application
- Same design as TeSys D, K and SK contactors
- Different ways for connection (such as screw clamp terminal, spring terminal, welded on PCB)
- Compatible for all the voltages on the market
- Control relays for AC or DC control circuits (AC15, DC13)
- https://www.youtube.com/embed/4wUOBk4oUmk
CAD32T7 Standards
CE Certified|CSA File No. LR43364 Class 3211 03|ECCN EAR99|IEC Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL File No. E164353 CCN NKCRSKU #2167786Part Number #CAD32T7UNSPSC39122331UPC00785901204862
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

