Part Number # CAD50G7
SKU # 930411
CAD50G7
Schneider Electric CAD50G7 Tesys Control Relay
Part Number # CAD50G7
SKU # 930411
$86.75 / Each
Schneider Electric CAD50G7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | CAD50G7 |
| SKU #: | 930411 |
| Coil Voltage: | 120 V AC |
| Contact Form: | 5NO 5 Form A |
| Contact Rating: | 10 A at 690 V AC, 0.2 A at 240 V DC |
| Dimensions: | 45 mm W x 84 mm D x 77 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Frequency Rating: | 400 Hz |
| Series: | D Series |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901204909 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$86.75 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys Control Relay, Series: D Series, 10 A, 400 Hz, 120 V AC Coil, 5NO 5 Form A, 10 A at 690 VAC, 0.2 A at 240 VDC Contact, 5 Pole, Surface Mount, Screw Terminal, IP2X, -40 to 70 deg C, 45 mm W x 84 mm D x 77 mm H
CAD50G7 Application
For use with control circuit applicationsCAD50G7 Item Features
- TeSys Control Relays provide a cost-effective solution to a simple application
- Same design as TeSys D, K and SK contactors
- Different ways for connection (such as screw clamp terminal, spring terminal, welded on PCB)
- Compatible for all the voltages on the market
- Control relays for AC or DC control circuits (AC15, DC13)
CAD50G7 Standards
CE Certified|CSA Certified|CSA File No. LR43364/Class 3211-03|ECCN EAR99|IEC Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL File No. E164353 CCN NKCR|UL Listed|VDE 0106SKU #930411Part Number #CAD50G7UNSPSC39122331UPC00785901204909
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

