Part Number # DF101
SKU # 2274998
DF101
Schneider Electric DF101 Tesys Fuse Holder
Part Number # DF101
SKU # 2274998
$11.76 / Each
Typical price:$13.03 / Each
Schneider Electric DF101 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | DF101 |
| SKU #: | 2274998 |
| Class: | gG |
| Dimensions: | 17.5 mm W x 64 mm D x 88.5 mm H |
| Fuse Diameter: | 10 mm |
| Fuse Length: | 38 mm |
| Suitable For Use With: | Type AM/GG Fuse |
| UNSPSC: | 39121624 |
| UPC: | 00785901677086 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$11.76 / Each
Typical price:$13.03 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys Fuse Holder, 690 V AC/DC, 32 A, 1 Pole, Class: gG, Screw Clamp Connection, DIN Rail Mounting, 38 mm Fuse Length, 10 mm Diameter Fuse, -40 to 70 deg C, For Use With: Type AM/GG Fuse, 17.5 mm W x 64 mm D x 88.5 mm H Dimensions
DF101 Item Features
- To be used with 10x38mm fuse links up to 32A and short circuit current up to 120kA at 400V
- Dual positions locking system for easy DIN-rail mounting
- Prevent damage to your installation
- Reduce risk for equipment and personnel
- Improve production uptime
DF101 Standards
CSA C22.2 File No. 39|ECCN: EAR99|IEC 60695-2-1|IEC 60947-3|PROP65: Cancer - www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL File No. 512|UR CertifiedSKU #2274998Part Number #DF101UNSPSC39121624UPC00785901677086
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

